Powrót do domu

Po powrocie ze szpitala do domu, kwestie związane z pielęgnacją stomy mogą wydawać się trudne. Na szczęście z czasem stają się łatwiejsze. Wkrótce przekonasz się, że życie może nadal sprawiać wiele przyjemności.

Image

Powrót do domu po całkowitej laryngektomii może nie być łatwy. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.

Czy wiesz o tym, że:

możesz zmniejszyć objawy kaszlu,
możesz nauczyć się znowu używać swego głosu,
możesz nadal cieszyć się zapachami i smakiem,
możesz cieszyć się życiem po całkowitej laryngektomii?

Dbanie o stomę z czasem stanie się prostsze

Po powrocie ze szpitala do domu, kwestie związane z pielęgnacją stomy mogą wydawać się trudne. Na szczęście z czasem stają się łatwiejsze. Wkrótce przekonasz się, że życie może nadal sprawiać wiele przyjemności.

Image

Stoma jest bezpośrednio połączona z płucami, dlatego ważne jest, aby była cały czas zasłonięta. Używaj do tego wymiennika ciepła i wilgoci (HME), który może być stosowany przez cały dzień i całą noc. Zapewnia on odpowiednie ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza. W ten sposób spełnia on funkcje, które wcześniej wykonywał twój nos.

Utrzymuj stomę w czystości i usuwaj wszelkie ślady śluzu. Nie czyść stomy przy użyciu małych przedmiotów, które mogłyby wpaść do środka. Do porównań możesz używać małego palca u ręki, który odpowiada mniej więcej wielkości otworu stomijnego. W miarę gojenia się pooperacyjnego, może dochodzić do obkurczania się stomy. Jest to całkowicie normalne zjawisko, niemniej jednak stoma nie powinna być zbyt mała, ponieważ mogłoby to spowodować niepożądaną duszność. Jeśli czujesz, że stoma robi się zbyt mała, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Może zajść konieczność używania miękkiej, silikonowej rurki Provox LaryTube, aby utrzymać odpowiednie otwarcie stomy. Rurka umożliwia zamocowanie wymiennika HME i używanie go przez całą dobę.

Zredukowanie kaszlu i śluzu

Po laryngektomii, podczas kaszlenia, śluz będzie wydostawać się nie z ust lecz ze stomy. Wiemy, że to frustrujące, ale z czasem przyzwyczaisz się do tego. Stosowanie przez cały czas wymiennika HME pozwala zmniejszyć ilość wydzieliny.

Wymiennik HME zatrzymuje ciepło i wilgoć z powietrza wydychanego i oddaje je z powrotem do powietrza wdychanego. Normalnie czynności te były samoczynnie wykonywane przez nos, ale wskutek zabiegu laryngektomii połączenie dróg oddechowych z nosem i ustami zostało zlikwidowane. Dlatego płuca będą wytwarzać więcej śluzu, jeśli nie zapewni się im odpowiedniej ochrony.

Jeśli czujesz zbliżający się odruch kaszlu, zdejmij wymiennik HME i zasłoń stomę chusteczką. Podobnie jak przy zasłanianiu ust podczas kaszlania, zapewni to ochronę, zarówno Ciebie, jak i osób znajdujących się wokół. Czasami oczywiście możesz z tym nie zdążyć. W takim przypadku zdejmij wymiennik HME i wytrzyj go czystą chusteczką. Jeśli śluz dostanie się do wymiennika, możesz wymienić go na nowy. Nie myj wymiennika wodą, gdyż straci on swoje właściwości i przestanie działać. Po kaszlu musisz zawsze dokładnie wytrzeć ślady śluzu, aby uniknąć odklejenia się plastra mocującego i podrażnienia skóry.

Nauka mówienia

Nasz głos czyni nas wyjątkowymi, ponieważ za pomocą niego wyrażamy nasze myśli i uczucia.

HME zatrzymuje ciepło i wilgoć podczas wydechu i oddaje je ponownie do dróg oddechowych podczas wdechu. Ponieważ laryngektomia odłączyła drogi oddechowe od nosa i ust, nie jest to już automatycznie wykonywane przez nos. Dlatego twoje płuca będą wytwarzać więcej śluzu, jeśli nie będziesz ich chronić.

Najszybszym i najbardziej naturalnym sposobem odzyskania głosu jest mówienie za pomocą protezy głosowej. Proteza jest umieszczana w wytworzonym chirurgicznie otworze, pomiędzy tchawicą a przełykiem. Chirurg może wykonać ten otwór, w trakcie zabiegu laryngektomii lub później, po zakończeniu gojenia. Jak działa proteza? Po zatkaniu stomy, powietrze przepływa z płuc przez protezę do gardła. Przechodząc przez gardło, powietrze powoduje wibrację znajdujących się w nim tkanek i wytworzenie dźwięku.

Dostępne są również inne metody przywrócenia głosu, takie jak mówienie z użyciem „sztucznej krtani” czy mowa przełykowa.

Ponowne odczuwanie zapachu i smaku

Odczuwanie smaku jest istotną częścią posiłku. Jedzenie smakuje inaczej bez wdychanego przez nos powietrza, zawierającego zapachy. Odczuwanie smaku potraw oraz zapachów to coś, czego można się ponownie nauczyć. To tylko kwestia odpowiedniej techniki. Generalnie przypomina ona ziewanie z zamkniętymi ustami. Metoda ta nazywana jest „uprzejmym ziewaniem”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z nami.

Image

Rozwijanie swoich umiejętności

Jeśli korzystasz już z protezy głosowej, prawdopodobnie szybko będziesz gotowy do nauki mówienia bez użycia rąk. Z przyjemnością pomożemy Ci w opanowaniu tej umiejętności. Jeśli jesteś już przyzwyczajony do oddychania przez wymiennik HME Provox, a skóra wokół stomy zagoiła się na tyle, aby można było umocować na niej mocny plaster, oznacza to, że jesteś gotowy do mówienia tą metodą. Po konsultacji z foniatrą lub logopedą będziesz mógł zdecydować, kiedy rozpocząć korzystanie z urządzenia rehabilitacyjnego Provox FreeHands FlexiVoice, które pozwoli Ci mówić bez użycia rąk.

Image

Provox XtraFlow HME / Provox XtraMoist HME / Provox FlexiDerm / Provox StabiliBase / Provox FreeHands FlexiVoice

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Kaseta Provox XtraHME (Provox HME XtraFlow oraz Provox HME XtraMoist) jest specjalistycznym urządzeniem jednorazowego użytku, przeznaczonym dla pacjentów oddychających przez tracheostomę. Jest to wymiennik ciepła i wilgoci (ang. heat and moisture exchanger, HME), który ogrzewa i nawilża wdychane powietrze poprzez przekazanie wilgoci i ciepła zatrzymanego w urządzeniu z poprzedniego wydechu. Częściowo przywraca utracony opór oddechowy. Może także ułatwiać mówienie u pacjentów z protezą głosową lub chirurgicznie wytworzoną przetoką głosową.

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Plastry Provox są plastrami jednorazowymi, przeznaczonymi dla pacjentów po laryngektomii oddychających przez tracheostomę. Plastry przykleja się do skóry wokół tracheostomy w celu zapewnienia mocowania dla elementów systemu Provox HME System. Plastry zawierają adapter i część przylepną z odrywanymi spodnimi warstwami. Provox FlexiDerm to bardzo elastyczny materiał o najsilniejszych właściwościach przylepnych Jest to lepki, a jednocześnie miękki i elastyczny plaster.

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Urządzenie Provox FreeHands FlexiVoice łączy rehabilitację oddechową przy użyciu wymiennika ciepła i wilgoci (HME) z rehabilitacją głosu za pomocą urządzenia umożliwiającego automatyczne mówienie lub ręcznego zamknięcia stomy u pacjentów po laryngektomii korzystających z protezy głosowej.


Podmiot odpowiedzialny: Coloplast Sp. z o.o.
Producent: Atos Medical AB

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Udostępnij