Rehabilitacja oddechowa

Płuca to ważny narząd. Są odpowiedzialne za wentylację, dostarczanie tlenu do organizmu z wdychanego powietrza i uwalnianie dwutlenku węgla podczas wydechu.

Oddychanie przed i po laryngektomii

Przed laryngektomią oddychasz przez nos i (lub) usta oraz gardło, czyli przez górne drogi oddechowe. Górne drogi oddechowe — w szczególności nos — zapewniają odpowiednie właściwości wdychanego powietrza. Powietrze jest ogrzewane, nawilżane i filtrowane. Zanim powietrze dotrze do płuc, osiąga temperaturę 37 stopni i wilgotność 100% (jest to wilgotność wymagana do optymalnej pracy płuc).

Po zabiegu będziesz oddychać przez stomę w szyi, a nie przez nos. Zatem wdychane powietrze nie będzie optymalnie nawilżane i ogrzewane przed dotarciem do tchawicy i płuc.

W odpowiedzi na wdychanie powietrza o nieodpowiednich właściwościach (zbyt zimnego i suchego) tchawica i płuca zaczną produkować więcej śluzu. Oznacza to częstszy kaszel i większe ryzyko wystąpienia zakażenia dróg oddechowych.

Używając wymiennika ciepła i wilgoci (ang. Heat and Moisture Exchanger, HME), kompensujesz utratę funkcji górnych dróg oddechowych, czyli nosa, jamy ustnej i gardła. Wymiennik HME ogrzewa, nawilża i filtruje wdychane powietrze, przyczyniając się do poprawy ogólnej kondycji płuc.

Lepszy sposób na oddychanie

Twój nos, usta i gardło ciężko pracują, aby ogrzać i nawilżyć powietrze, którym oddychasz. Po laryngektomii zrobią to wymienniki ciepła i wilgoci.

Wymiennik HME znajduje się na stomie i gdy przez niego oddychasz, ogrzewa powietrze i sprawia, że jest bardziej wilgotne. Odbywa się to poprzez „wychwytywanie” ciepła i wilgoci z powietrza wydychanego, a następnie ich oddawanie do powietrza wdychanego.

Wielu użytkowników twierdzi, że ciągłe noszenie HME może pomóc im żyć lepiej i wrócić do wykonywania wielu czynności, które wykonywali przed operacją. Dzieje się tak, ponieważ HME pomaga im zmniejszyć ilość śluzu, rzadziej kaszleć, odczuwać mniejsze podrażnienie tchawicy i łatwiej oddychać.

Istnieją różne typy HME specjalnie zaprojektowane do korzystania w różnych sytuacjach. Na następnych stronach znajdziesz krótki przegląd różnych sytuacji, w których możesz ich użyć.

Dowiedz się więcej o oddychaniu po laryngektomii

Wymienniki ciepła i wilgoci HME

Udostępnij