Czym jest całkowita laryngektomia?

Przejście całkowitej laryngektomii może być przytłaczającym doświadczeniem, ale pamiętaj, że nie jesteś sam. Na całym świecie jest ponad 100 000 osób, które przeszły tą samą operację i udowodniły, że utrzymanie dobrej jakości życia jest możliwe.

Image

Po laryngektomii oddychanie odbywa się przez otwór w szyi, zamiast przez nos i usta. Po powrocie do domu ze szpitala być może będziesz potrzebować czasu, aby przystosować się do nowego sposobu oddychania, mówienia i życia.

Przed całkowitą laryngektomią

Przed operacją oddychałeś przez nos, usta i gardło – czyli tak zwane „górne drogi oddechowe”.

Struny głosowe
Struny (fałdy) głosowe to fałdy tkanki w gardle, które wibrują pod strumieniem powietrza, wytwarzając głos.

Przewód pokarmowy
Przewód pokarmowy to fragment układu pokarmowego, który przenosi pokarm z tylnej części jamy ustnej do żołądka.

Tchawica
Tchawica to przewód zapewniający dopływ powietrza do płuc.

Po całkowitej laryngektomii

  • Po laryngektomii oddychanie odbywa się przez otwór w szyi, zamiast przez nos i usta.
  • Konieczność oddychania przez stomę.
  • Stoma jest otworem w szyi wytworzonym na stałe, połączonym z tchawicą.

Twój nowy głos

Polegamy na naszych głosach, aby wyrazić nasze myśli i uczucia. Utrata naturalnego głosu może początkowo być dość niepokojąca i mieć duży wpływ na zdolność komunikowania się oraz poczucie własnej tożsamości. Ale dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka sposobów na odzyskanie głosu.

Zasadniczo istnieją trzy sposoby mówienia, których można nauczyć się po operacji z pomocą logopedy: mowa z protezą głosową (mowa tchawiczo-przełykowa), z wykorzystaniem laryngofonu i mowa przełykowa.

Funkcja Twojego nosa

Twój nos nie tylko służy do wąchania – ogrzewa, nawilża i filtruje powietrze, którym oddychasz. W ten sposób możesz mieć pewność, że powietrze ma odpowiednią temperaturę i jest odpowiednio nawilżone, gdy dociera do płuc, aby mogły one prawidłowo funkcjonować.

Po całkowitej laryngektomii będziesz oddychać przez stomę w szyi, więc te funkcje nosa zostaną utracone. Oddychanie przez stomę powoduje spadek temperatury i wilgotności w płucach. Płuca reagują na to, wytwarzając więcej śluzu, co oznacza, że będziesz częściej kaszleć (podobnie jak przy przeziębieniu), a tchawica może być podrażniona.

Wymienniki ciepła i wilgoci

Wymienniki ciepła i wilgoci (HME) zostały zaprojektowane, aby pomóc płucom poprzez ogrzewanie i nawilżanie powietrza, którym oddychasz, i w ten sposób naśladować działanie górnych dróg oddechowych.

Image

Plastry

Plastry to najbardziej powszechny i wygodny sposób mocowania HME na stomę. Przyklej plaster do stomy, dokładnie przestrzegając instrukcji, a następnie przymocuj do niego HME. Istnieją różne rodzaje plastrów, w zależności od tego, co robisz i jak wrażliwa jest Twoja skóra.

Podobnie jak w przypadku HME, przekonasz się, że przyzwyczajenie się do plastrów może zająć trochę czasu, więc nie martw się, jeśli nałożenie plastra zajmuje początkowo więcej czasu.

Lekarz może też zalecić stosowanie rurki Provox LaryTube lub LaryButton.

Produkty do pielęgnacji

  • Bardzo ważne, aby wyrobić sobie dobre nawyki, jeśli chodzi o pielęgnację skóry wokół stomy. Jeśli to zrobisz, będziesz mniej narażony na podrażnienia lub uszkodzenia skóry – a plastry będą się dłużej trzymać.
  • Chusteczki Provox Cleaning Towels mogą być używane do czyszczenia skóry przed nałożeniem plastrów.
  • Provox Skin Barrier to specjalna chusteczka, która pozostawia warstwę ochronną na skórze. Używaj jej po oczyszczeniu skóry i przed nałożeniem plastra.
  • Chusteczki Provox Adhesive Remover mogą pomóc w ostrożnym usuwaniu plastra, tak aby nie uszkodzić skóry.

Polegamy na naszych głosach, aby wyrazić nasze myśli i uczucia. Całkowita laryngektomia oznacza usunięcie krtani – łącznie ze strunami głosowymi. Zaraz po laryngektomii najszybszym sposobem komunikowania się z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami służby zdrowia będzie pisanie i gestykulowanie. Pomocne może być przećwiczenie prostych gestów i sposobów komunikowania się z rodziną i przyjaciółmi jeszcze przed operacją. Dostępne są również aplikacje na smartfony, które mogą pomóc w tłumaczeniu tekstu na mowę.

Provox XtraFlow HME / Provox XtraMoist HME / Provox StabiliBase / Provox LaryTube / Provox LaryButton / Provox Cleaning Towels / Provox Skin Barrier / Provox Adhesive Remover

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Kaseta Provox XtraHME (Provox HME XtraFlow oraz Provox HME XtraMoist) jest specjalistycznym urządzeniem jednorazowego użytku, przeznaczonym dla pacjentów oddychających przez tracheostomę. Jest to wymiennik ciepła i wilgoci (ang. heat and moisture exchanger, HME), który ogrzewa i nawilża wdychane powietrze poprzez przekazanie wilgoci i ciepła zatrzymanego w urządzeniu z poprzedniego wydechu. Częściowo przywraca utracony opór oddechowy. Może także ułatwiać mówienie u pacjentów z protezą głosową lub chirurgicznie wytworzoną przetoką głosową.

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Plastry Provox (w tym Provox StabiliBase) są plastrami jednorazowymi, przeznaczonymi dla pacjentów po laryngektomii oddychających przez tracheostomę. Plastry przykleja się do skóry wokół tracheostomy w celu zapewnienia mocowania dla elementów systemu Provox HME System. Plastry zawierają adapter i część przylepną z odrywanymi spodnimi warstwami.

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Rurka Provox LaryTube to uchwyt do urządzeń systemu Provox HME System przeznaczonych do rehabilitacji głosowej i oddechowej po całkowitej laryngektomii. U pacjentów z obkurczającą się tracheostomą jest również stosowany dla zapewnienia oddychania przez tracheostomę. Rurka Provox LaryTube jest przeznaczona do stosowania u jednego pacjenta.

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Provox LaryButton to samoutrzymujący się uchwyt do urządzeń systemu Provox HME przeznaczonych do rehabilitacji głosowej i oddechowej po całkowitej laryngektomii. U pacjentów z obkurczającą się tracheostomą jest również stosowany dla zapewnienia oddychania przez tracheostomę. Provox LaryButton jest przeznaczony do stosowania u jednego pacjenta.

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Provox Skin Barrier jest jednorazową chusteczką do stosowania u pacjentów po laryngektomii. Tworzy ona barierę pomiędzy plastrem Provox Adhesive a skórą.

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Provox Adhesive Remover jest jednorazową chusteczką do stosowania u pacjentów po laryngektomii. Pomaga w usuwaniu produktów Provox Adhesive (plaster) i Provox Silicone Glue (klej silikonowy).


Podmiot odpowiedzialny: Coloplast Sp. z o.o.
Producent: Atos Medical AB

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Udostępnij