Menu

Różne sposoby mówienia

Być może zastanawiasz się, w jaki sposób będziesz mógł mówić po laryngektomii. Zmieni się sposób mówienia i brzmienie głosu, ale na szczęście istnieją sposoby na odzyskanie mowy poprzez rehabilitację głosu.

Polegamy na naszych głosach, aby wyrazić nasze myśli i uczucia. Całkowita laryngektomia oznacza usunięcie krtani – łącznie ze strunami głosowymi. Zaraz po laryngektomii najszybszym sposobem komunikowania się z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami służby zdrowia będzie pisanie i gestykulowanie. Pomocne może być przećwiczenie prostych gestów i sposobów komunikowania się z przyjaciółmi i rodziną jeszcze przed operacją. Dostępne są również aplikacje na smartfony, które mogą pomóc w tłumaczeniu tekstu na mowę.

Dobre wieści

Utrata głosu może początkowo być dość przygnębiająca i będzie miała wpływ zarówno na zdolność komunikowania się, jak i na poczucie tożsamości. Ale dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka sposobów na odzyskanie głosu i zdolności mówienia po laryngektomii. W większości przypadków będziesz już w kontakcie ze swoim logopedą przed operacją, on lub ona udzieli Ci porad na temat metod wytworzenia głosu, których można się nauczyć po operacji, aby rozwinąć swój nowy głos.

Przed laryngektomią

Przed laryngektomią głos jest wytwarzany przez struny głosowe. Struny głosowe znajdują się w twojej krtani i są źródłem twojego naturalnego głosu.

Podczas wydechu powietrze przechodzi przez struny głosowe, które wytwarzają dźwięk poprzez rytmiczne otwieranie i zamykanie.

Po laryngektomii

Podczas całkowitej laryngektomii usuwa się krtań i struny głosowe, więc sposób mówienia po laryngektomii ulegnie zmianie. Twój głos będzie brzmiał inaczej niż wcześniej, ponieważ nie będzie już pochodził ze strun głosowych.

Istnieją 3 różne metody rehabilitacji głosu po laryngektomii:

Mówienie z protezą głosową
Mówienie z laryngofonem
Mowa przełykowa

Udostępnij