Laryngektomia

Przewodnik po całkowitej laryngektomii

Odpowiadamy na Twoje pytania, oferujemy wsparcie społeczności osób po laryngektomii oraz dostarczamy produkty wspierające laryngektomowanych w każdej sytuacji.

Poradnik dla laryngektomowanych

Podstawowe informacje

Całkowita laryngektomia jest operacją wykonywaną w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej. Procedura polega na usunięciu krtani. Po laryngektomii oddychanie odbywa się przez otwór w szyi zamiast przez nos i usta.

Przejście całkowitej laryngektomii może być przytłaczającym doświadczeniem, ale nie powinieneś czuć się odizolowany. Na całym świecie jest ponad 100 000 osób, które przeszły tą samą operację i udowodniły, że utrzymanie dobrej jakości życia jest możliwe.

Jak się przygotować do laryngektomii

Czym jest całkowita laryngektomia?

Operacja zmieniająca życie

Krtań odgrywa kilka ważnych ról. Znajdują się w niej fałdy głosowe, dzięki którym mówimy. Krtań pomaga nam również oddychać i połykać. Dlatego usunięcie krtani prowadzi nie tylko do zmian w głosie, ale także do zmian w oddychaniu, połykaniu i węchu.

Jak się przygotować do laryngektomii

Życie po laryngektomii

Przed laryngektomią

Przed operacją oddychałeś przez nos, usta i gardło – czyli tak zwane „górne drogi oddechowe".

Po laryngektomii

Po laryngektomii oddychanie odbywa się przez otwór w szyi zamiast przez nos i usta.

Życie po całkowitej laryngektomii

Nowy sposób oddychania

Oddychanie po laryngektomii

Funkcja nosa

Twój nos nie tylko służy do wąchania – ogrzewa, nawilża i filtruje powietrze, którym oddychasz. W ten sposób możesz mieć pewność, że powietrze ma odpowiednią temperaturę i zawiera wystarczającą ilość wilgoci, gdy dociera do płuc, aby mogły one prawidłowo funkcjonować.

Po całkowitej laryngektomii będziesz oddychać przez stomę w szyi, więc te funkcje nosa zostaną utracone. Oddychanie przez otwartą stomę powoduje spadek temperatury i wilgotności w płucach. Płuca reagują na to, wytwarzając więcej śluzu, co oznacza, że będziesz częściej kaszleć (podobnie jak przy przeziębieniu), a tchawica może być podrażniona.

Poznaj Bill'a

Twój nowy głos

Mówienie po laryngektomii

Polegamy na naszych głosach, aby wyrazić nasze myśli i uczucia. Utrata naturalnego głosu może początkowo być niepokojąca i mieć duży wpływ na zdolność komunikowania się oraz poczucie tożsamości. Ale dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka sposobów na odzyskanie głosu.

Zasadniczo istnieją trzy metody mówienia, których można nauczyć się po operacji z pomocą logopedy: mowa z protezą głosową (mowa tchawiczo-przełykowa), z wykorzystaniem "elektronicznej krtani" i mowa przełykowa.

Zmysł powonienia i smaku

Wąchanie i smakowanie - nauka od nowa

Cieszenie się smakami jest ważną częścią posiłku. Twoje jedzenie będzie smakować inaczej bez powietrza przechodzącego przez nos z wraz z zapachami. Próbowanie jedzenia i wąchanie zapachów to coś, czego możesz się ponownie nauczyć, wykorzystując odpowiednią technikę. Zasadniczo jest to jak ziewanie z zamkniętymi ustami. Technika ta nazywa się „grzecznym ziewnięciem” i jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, skontaktuj się z nami.

Odzyskany węch – stosowanie techniki uprzejmego ziewania

Poznaj naszą społeczność

kliknij tu

Użytkownicy dzielą się swoimi historiami o życiu ze stomą w szyi

pomoc i wsparcie

Nie wiesz od czego zacząć?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc, wskazówki, wsparcie i potrzebne informacje.

Telefon:

22 295 00 16

Wyślij e-mail:

info.pl@atosmedical.com

Provox XtraFlow HME / Provox FreeHands FlexiVoice

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Kaseta Provox XtraHME (Provox HME XtraFlow oraz Provox HME XtraMoist) jest specjalistycznym urządzeniem jednorazowego użytku, przeznaczonym dla pacjentów oddychających przez tracheostomę. Jest to wymiennik ciepła i wilgoci (ang. heat and moisture exchanger, HME), który ogrzewa i nawilża wdychane powietrze poprzez przekazanie wilgoci i ciepła zatrzymanego w urządzeniu z poprzedniego wydechu. Częściowo przywraca utracony opór oddechowy. Może także ułatwiać mówienie u pacjentów z protezą głosową lub chirurgicznie wytworzoną przetoką głosową.

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Urządzenie Provox FreeHands FlexiVoice łączy rehabilitację oddechową przy użyciu wymiennika ciepła i wilgoci (HME) z rehabilitacją głosu za pomocą urządzenia umożliwiającego automatyczne mówienie lub ręcznego zamknięcia stomy u pacjentów po laryngektomii korzystających z protezy głosowej.

Podmiot odpowiedzialny: Coloplast Sp. z o.o.
Producent: Atos Medical AB

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Udostępnij