Czym jest tracheostomia?

Podstawy tracheostomii

Zapewniamy informacje, wsparcie, wskazówki i innowacyjne produkty do opieki nad tracheostomią.

Czym jest tracheostomia?

Podstawowe informacje

Tracheotomia to zabieg polegający na wytworzeniu otworu w szyi, umożliwiającego bezpośredni dostęp do tchawicy. Otwór nazywa się tracheostomią lub czasami tracheostomą. Istnieje wiele potencjalnych powodów, dla których warto wykonać tracheostomię, w tym ułatwienie oddychania i poradzenie sobie z nadmiarem wydzieliny. Tracheostomia może być tymczasowa, na 2-4 tygodnie lub bardziej długoterminowa, na kilka miesięcy, a nawet w niektórych przypadkach na stałe, w zależności od potrzeb i powodu jej wytworzenia.

Poznaj Dorendę

Kliknij TU

Funkcja nosa

Oddychanie

Twój nos nie tylko wącha – ogrzewa, nawilża i filtruje powietrze, którym oddychasz. W ten sposób możesz mieć pewność, że powietrze ma odpowiednią temperaturę i zawiera wystarczającą ilość wilgoci, gdy dociera do płuc, aby mogły one prawidłowo funkcjonować. W przypadku tracheostomii te funkcje nosa zostają utracone i będziesz oddychać suchym, zimnym i niefiltrowanym powietrzem.

Zdrowie płuc

Wpływ na zdrowie płuc

Oddychanie przez tracheostomię oznacza oddychanie suchym, zimnym i niefiltrowanym powietrzem. Spowoduje to podrażnienie śluzówki dróg oddechowych i płuc oraz może spowodować nasilenie kaszlu, produkcję śluzu i większe ryzyko infekcji.

Korzystanie z wymiennika ciepła i wilgoci (HME) zapewnia ciepło i wilgoć w drogach oddechowych i płucach, a zatem może pomóc w funkcjonowaniu obu.

Co dzieje się w płucach podczas korzystania z HME

Mówienie z tracheostomią

Naucz się mówić w inny sposób

Ponieważ wydychane powietrze nie może już przemieszczać się przez struny głosowe i wydostawać się przez usta, może to również mieć wpływ na Twój głos. Rodzaj rurki tracheostomijnej, jak również powód wykonania tracheotomii, będą decydować o tym, jak wpłynie to na mówienie. Niektóre osoby mogą być w stanie mówić po tracheotomii przy użyciu sprzętu, a inne nie; dostępne są jednak opcje, które pomogą Ci ponownie się komunikować.

freevent dualcare
freevent dualcare

Zamknięcie tracheostomii

Jeśli tracheotomia nie jest już konieczna, pracownik służby zdrowia może usunąć rurkę tracheostomijną. Otwór często zamyka się sam. Jeśli jednak tak się nie stanie, tracheotomia może zostać zamknięta chirurgicznie.

Zaopatrzenie tracheostomii

Produkty dla Twoich potrzeb

Oferujemy różne produkty zależnie od sytuacji. Dowiedz się więcej o Freevent XtraCare zapewniającym dobre nawilżanie i skuteczną filtrację. Lub Freevent DualCare, w którym zastawka foniatryczna łączy się z zaletami HME.

POMOC & WSPARCIE

Nie wiesz od czego zacząć?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej wsparcia, informacji i pomocy.

Zadzwoń:

22 295 00 16

Wyślij e-mail:

info.pl@atosmedical.com

Freevent XtraCare / Freevent DualCare

Przewidziane zastosowanie wyrobu:Urządzenie Freevent XtraCare jest wymiennikiem ciepła i wilgoci połączonym z filtrem elektrostatycznym (HMEF). Urządzenie HME zostało zaimpregnowane solą higroskopijną i uzdatnia wdychane powietrze. Filtr elektrostatyczny ogranicza wdychanie przez tracheostomę cząstek, takich jak wirusy, bakterie, pyłki i inne cząstki stałe. Filtr elektrostatyczny zapewnia skuteczne filtrowanie małych cząstek unoszących się w powietrzu, np. bakterii, wirusów, kurzu i pyłku, niezależnie od kierunku przepływu powietrza przez urządzenie.

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Urządzenie Freevent DualCare stanowi połączenie zastawki umożliwiającej mówienie i wymiennika ciepła i wilgoci (ang. Heat and Moisture Exchanger, HME) i jest przeznaczone dla pacjentów oddychających spontanicznie z użyciem rurki tracheostomijnej z opróżnionym mankietem lub rurki trncheostomijnej bez mankietu. W trybie HME urządzenie uzdatnia wdychane powietrze, zatrzymując ciepło i wilgoć z wydychanego powietrza. Po przekręceniu wieczka zastawki umożliwiającej mówienie w tryb mówienia następuje przekierowanie powietrza w celu mówienia. Całe urządzenie jest przeznaczone do użytku przez jednego pacjenta, a część HME jest jednorazowa.


Podmiot odpowiedzialny: Coloplast Sp. z o.o.
Producent: Atos Medical AB

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Udostępnij