Mówienie

Twój głos to duża część Twojej tożsamości — to sposób, w jaki wyrażasz swoje myśli, uczucia i pomysły. Twój głos jest wytwarzany przez struny głosowe, znajdujące się w krtani. Podczas wydechu powietrze przechodzi przez struny głosowe, wytwarzając drgania dla twojego głosu. Dźwięk dociera następnie do twoich ust, a ty poruszasz ustami, zębami i językiem, aby wydobyć sensowną mowę.

Image

Po tracheotomii będziesz oddychać przez rurkę tracheostomijną umieszczoną w szyi, a przez nos i usta nie będzie przepływać powietrze lub będzie przepływać go mniej. Będzie to zależeć od rodzaju posiadanej rurki, a także od przyczyny tracheostomii. Będzie to zatem oznaczać, że wpłynie to na twoją zdolność mówienia.

Jeśli mankiet jest opróżniony lub masz rurkę bez mankietu, podczas wydechu powietrze może przepływać wokół rurki tracheostomijnej i przez struny głosowe, powodując szept, cichy głos. Istnieją różne sposoby kierowania większej ilości powietrza przez struny głosowe podczas wydechu, aby uzyskać mocniejszy i lepszy głos. Twój lekarz może również zapewnić Ci fenestracyjną rurkę tracheostomijną, która również pomaga uzyskać mocniejszy głos.

Ręczna okluzja

Istnieją specjalne HME z nasadką, którą można popchnąć lub przykryć palcem, aby zatkać podczas wydechu. To kieruje powietrze w górę przez struny głosowe, co zwykle skutkuje silniejszym głosem.

Zawór foniatryczny

Zawór foniatryczny to urządzenie, które zakłada się na rurkę, umożliwiające mówienie bez użycia rąk. Zawór foniatryczny zawiera membranę, która otwiera się podczas wdechu i zamyka podczas wydechu. Oznacza to, że wdech następuje przez rurkę, a wydech przez górne drogi oddechowe. Nigdy nie należy używać zastawki foniatrycznej z rurką z mankietem.

Mówienie przez rurkę tracheostomijną z mankietem

Aby skierować powietrze przez struny głosowe za pomocą rurki z mankietem, należy opróżnić mankiet, aby umożliwić przepływ powietrza. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby ocenić, czy opróżnianie mankietu jest bezpieczne i właściwe.

Freevent DualCare

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Urządzenie Freevent DualCare stanowi połączenie zastawki umożliwiającej mówienie i wymiennika ciepła i wilgoci (ang. Heat and Moisture Exchanger, HME) i jest przeznaczone dla pacjentów oddychających spontanicznie z użyciem rurki tracheostomijnej z opróżnionym mankietem lub rurki trncheostomijnej bez mankietu. W trybie HME urządzenie uzdatnia wdychane powietrze, zatrzymując ciepło i wilgoć z wydychanego powietrza. Po przekręceniu wieczka zastawki umożliwiającej mówienie w tryb mówienia następuje przekierowanie powietrza w celu mówienia. Całe urządzenie jest przeznaczone do użytku przez jednego pacjenta, a część HME jest jednorazowa.

Podmiot odpowiedzialny: Coloplast Sp. z o.o.
Producent: Atos Medical AB

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Udostępnij