Menu

Mówienie z protezą głosową

Polegamy na naszych głosach, aby wyrazić nasze myśli i uczucia. Całkowita laryngektomia oznacza usunięcie krtani – łącznie ze strunami głosowymi. Zaraz po laryngektomii najszybszym sposobem komunikowania się z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami służby zdrowia będzie pisanie i gestykulowanie. Pomocne może być przećwiczenie prostych gestów i sposobów komunikowania się z przyjaciółmi i rodziną jeszcze przed operacją. Dostępne są również aplikacje na smartfony, które mogą pomóc w tłumaczeniu tekstu na mowę.

Czym jest proteza głosowa?

Proteza głosowa to małe urządzenie, które ma dwa „kołnierze” po obu stronach, aby utrzymać je na miejscu. Pomiędzy dwoma kołnierzami znajduje się mała rurka zawierająca zawór jednokierunkowy. Ten zawór otwiera się, gdy mówisz i zamyka się, gdy jesz lub oddychasz.

Twój logopeda pomoże Ci wykształcić nowy głos i zaleci ćwiczenia, które sprawią, że Twój nowy sposób mówienia będzie jak najbardziej zrozumiały.

Jak działa proteza głosowa?

Po operacji oddychanie odbywa się przez otwór w szyi (zwany także tracheostomą). Podczas zasłaniania stomy przed wydechem, całe powietrze z płuc jest kierowane z tchawicy przez protezę głosową do przełyku, zanim dotrze do ust. Kiedy wydychane powietrze przechodzi przez górną część przełyku, otaczająca go tkanka zaczyna wibrować. Wibracje te tworzą dźwięki, które stają się wypowiadanymi słowami, gdy są kształtowane przez język i usta.

Zalety stosowania protezy głosowej:

Bardziej naturalne brzmienie głosu niż przy innych metodach

Stosunkowo szybki i łatwy do nauczenia

Wyzwania związane z używaniem protezy głosowej:

Nie każdy może mieć założoną protezę głosową

Konieczne jest codzienna pielęgnacja

Wymaga regularnych wymian

Wskazówki dla użytkowników protez głosowych

Czy Twoja proteza głosowa działa tak, jak powinna? Pomocne może być poznanie kilku wskazówek dotyczących rozpoznawania, kiedy należy zmienić protezę głosową.

Obejrzyj film, dzięki któremu dowiesz się, jak to brzmi, gdy mówisz z protezą głosową.

Mowa przetokowa - z protezą głosową

Dowiedz się więcej

Jak czyścić protezę głosową Provox

Jak używać zatyczki Provox Plug

Udostępnij