Zdrowie płuc

Płuca to ważny narząd. Są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do organizmu podczas wdechu i uwalniają dwutlenek węgla podczas wydechu. Przed operacją oddychałeś przez nos, usta i gardło – zwane górnymi drogami oddechowymi. Twój nos potrafi nie tylko wąchać. Ogrzewa, nawilża i filtruje on także powietrze, którym oddychasz. Jest to ważne, ponieważ płuca potrzebują ”klimatyzowanego” powietrza, aby pomóc im wydajnie pracować.

lung logo

Po tracheotomii będziesz oddychać przez tracheostomię w szyi. Oznacza to, że wdychane powietrze omija górne drogi oddechowe i dlatego jest powietrzem nieklimatyzowanym. W rezultacie to nieklimatyzowane powietrze jest zimne i suche, co może wpływać na płuca i drogi oddechowe. Może to prowadzić też do większej ilości i gęstości śluzu, nasilenia kaszlu i zwiększonego ryzyka infekcji dróg oddechowych.

Na szczęście wymienniki ciepła i wilgoci (HME) zostały zaprojektowane, aby pomóc twoim płucom, ogrzewając i nawilżając wdychane powietrze. W ten sposób HME działa podobnie do górnych dróg oddechowych przed operacją.

Lepszy sposób oddychania

Udostępnij