Wymiennik ciepła i wilgoci HME

Wymiennik HME pomaga zmniejszyć wytwarzanie śluzu i ograniczyć kaszel, ponieważ nawilża i filtruje powietrze wdychane przez stomę.

Image

Czym jest HME?

Wymiennik HME znajduje się na stomie i gdy przez niego oddychasz, ogrzewa powietrze i sprawia, że jest bardziej wilgotne. Odbywa się to poprzez „wychwytywanie” ciepła i wilgoci z powietrza wydychanego, a następnie ich oddawanie do powietrza wdychanego.

Aby doświadczyć zalet wymiennika HME, musisz go nosić przez cały czas. Jeśli dotychczas nie korzystałeś(-aś) z wymiennika HME, Twoje płuca mogą zacząć produkować więcej śluzu. Jest to zupełnie naturalne, a ilość śluzu ulegnie zmniejszeniu po upływie kilku tygodni, gdy płuca dostosują się do nowego filtra HME.

Co dzieje się w płucach podczas korzystania z HME

Jak działa wymiennik ciepła i wilgoci?

HME zawiera piankę, która została nasączona specjalnym związkiem zwanym chlorkiem wapnia. To higroskopijna sól, która zatrzymuje ciepło i wilgoć z powietrza.

• Podczas wydechu przez stomę, pianka zbiera i zatrzymuje wilgoć i ciepło.
• Podczas wdechu wilgoć i ciepło, które są przechowywane w piance, są oddawane z powrotem do wdychanego powietrza.

Innymi słowy, HME dba o powietrze, którym oddychasz, utrzymując je w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Pomaga to w prawidłowym funkcjonowaniu płuc. Nigdy nie myj ani nie płucz HME, ponieważ może to spowodować jego nieskuteczność.

Początki korzystania z HME

Po całkowitej laryngektomii oddychasz przez stomę w szyi. Oznacza to, że powietrze docierające do płuc jest zimniejsze i mniej wilgotne niż powinno być. Płuca reagują, produkując więcej śluzu, a tchawica może być podrażniona. Możliwe, że będziesz dużo kaszleć i będziesz zmuszony regularnie czyścić stomę, co może być niekomfortowe w miejscach publicznych.

Większość osób uważa, że noszenie wymiennika HME jest w takich przypadkach pomocne.

Mówienie z wymiennikiem HME

Wiele osób uważa, że ciągłe noszenie HME może pomóc im lepiej żyć i wrócić do wykonywania wielu czynności, które wykonywali przed operacją. Dzieje się tak, ponieważ HME pomaga im zmniejszyć ilość wydzieliny, rzadziej kaszleć, odczuwać mniejsze podrażnienie tchawicy i łatwiej oddychać.

Wymienniki HME działają w różnych sytuacjach, odpowiednio do pory dnia i w zależności od tego, co robisz.

Wymiennik HME dla użytkowników prowadzących aktywny tryb życia

Wymiennik HME Provox XtraFlow ułatwia oddychanie, nawilżając powietrze, którym oddychasz w trakcie aktywności fizycznej. Bardzo skutecznie ogranicza ilość śluzu i ogranicza kaszel, a jednocześnie jest dyskretny, więc nie będziesz skrępowany(-a) w sytuacjach towarzyskich. Jest również łatwy w użyciu z proteza głosową — w celu mówienia wystarczy nacisnąć pokrywkę.

Wymienniki HME na czas odpoczynku i relaksu

W ciągu dnia nie zawsze jesteś „na pełnych obrotach”. Czasem musisz się zrelaksować i zwolnić tempo życia. To jest przykładowo czas, gdy wstajesz rano, gdy czytasz gazetę lub gdy przygotowujesz posiłek.

W takich przypadkach zalecamy wymiennik HME Provox XtraMoist. Dba o dodatkowe nawilżenie powietrza i umożliwia wygodne oddychanie. Ogranicza kaszel i ilość śluzu do minimum, a jednocześnie jest dyskretny i łatwy w użyciu z protezą głosową.

Provox XtraFlow HME / Provox XtraMoist HME / Provox StabiliBase / Provox FreeHands FlexiVoice

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Kaseta Provox XtraHME (Provox HME XtraFlow oraz Provox HME XtraMoist) jest specjalistycznym urządzeniem jednorazowego użytku, przeznaczonym dla pacjentów oddychających przez tracheostomę. Jest to wymiennik ciepła i wilgoci (ang. heat and moisture exchanger, HME), który ogrzewa i nawilża wdychane powietrze poprzez przekazanie wilgoci i ciepła zatrzymanego w urządzeniu z poprzedniego wydechu. Częściowo przywraca utracony opór oddechowy. Może także ułatwiać mówienie u pacjentów z protezą głosową lub chirurgicznie wytworzoną przetoką głosową.

Przewidziane zastosowanie wyrobu: Plastry Provox (w tym Provox StabiliBase) są plastrami jednorazowymi, przeznaczonymi dla pacjentów po laryngektomii oddychających przez tracheostomę. Plastry przykleja się do skóry wokół tracheostomy w celu zapewnienia mocowania dla elementów systemu Provox HME System. Plastry zawierają adapter i część przylepną z odrywanymi spodnimi warstwami.

Przewidziane zastosowanie wyrobu:Urządzenie Provox FreeHands FlexiVoice łączy rehabilitację oddechową przy użyciu wymiennika ciepła i wilgoci (HME) z rehabilitacją głosu za pomocą urządzenia umożliwiającego automatyczne mówienie lub ręcznego zamknięcia stomy u pacjentów po laryngektomii korzystających z protezy głosowej.

Podmiot odpowiedzialny: Atos Medical Poland Sp. z o.o.
Producent: Atos Medical AB

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Udostępnij