Rehabilitacja głosu
Musisz zrozumieć, że — podobnie jak w przypadku fizjoterapii po kontuzji sportowej — po laryngektomii, Twoja zdolność mówienia uległa zmianie. Oznacza to, że potrzebny jest przejściowy okres powrotu do pełni zdrowia, a ćwiczenia emisji głosu ułatwią powrót do sprawności.
Jak powstaje „głos”
Przed laryngektomią głos jest produkowany przez struny głosowe znajdujące się w krtani. To one są źródłem naturalnego głosu. Podczas wydechu powietrze przepływa przez struny głosowe, które wytwarzają dźwięk na skutek rytmicznego otwierania się i zamykania.
Po zabiegu Twój głos jest inny
Laryngektomia oznacza usunięcie krtani razem ze strunami głosowymi. Istnieje jednak kilka sposobów na odzyskanie głosu z pomocą logopedy i specjalisty ds. mowy.
Trzy najczęstsze metody emisji głosu, których pacjenci uczą się po zabiegu chirurgicznym, to: mowa z użyciem protezy głosowej (mowa tchawiczo-przełykowa), mowa z wykorzystaniem „sztucznej krtani” (zewnętrznego generatora drgań akustycznych) oraz mowa przełykowa.
Twój głos będzie brzmiał inaczej niż wcześniej, ponieważ nie będzie pochodził ze strun głosowych. W przypadku mowy przełykowej i tchawiczo-przełykowej źródło Twojego głosu będzie znajdowało się w przełyku.
Terapeuci mowy pomogą Ci w pokonaniu tej trudności, koncentrując się na różnych metodach sprawienia, by Twój głos był możliwie jak najbardziej wyraźny i zrozumiały.
