Szukaj
close

Witamy w firmie Atos Medical

Proszę wybrać swój kraj

Polska
Europe
Belgique (Français)
België (Nederlands)
Danmark
Deutschland
España
France
Italia
Nederland
Norge
Polska
Portugal
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Suomi
Sverige
UK (English)
Asia
中文(大中華)
日本語 (Japan)
Americas
Brazil
Canada (English)
Canada (French)
USA (English)
Oceania
Australia (English)
New Zealand (English)
Other
International
Potwierdź swój wybór
  • Twój kraj :Polska

Rehabilitacja głosu

Musisz zrozumieć, że — podobnie jak w przypadku fizjoterapii po kontuzji sportowej — po laryngektomii, Twoja zdolność mówienia uległa zmianie. Oznacza to, że potrzebny jest przejściowy okres powrotu do pełni zdrowia, a ćwiczenia emisji głosu ułatwią powrót do sprawności.

Jak powstaje „głos”

Przed laryngektomią głos jest produkowany przez struny głosowe znajdujące się w krtani. To one są źródłem naturalnego głosu. Podczas wydechu powietrze przepływa przez struny głosowe, które wytwarzają dźwięk na skutek rytmicznego otwierania się i zamykania.

 

Po zabiegu Twój głos jest inny

Laryngektomia oznacza usunięcie krtani razem ze strunami głosowymi. Istnieje jednak kilka sposobów na odzyskanie głosu z pomocą logopedy i specjalisty ds. mowy.

Trzy najczęstsze metody emisji głosu, których pacjenci uczą się po zabiegu chirurgicznym, to: mowa z użyciem protezy głosowej (mowa tchawiczo-przełykowa), mowa z wykorzystaniem „sztucznej krtani” (zewnętrznego generatora drgań akustycznych) oraz mowa przełykowa.

Twój głos będzie brzmiał inaczej niż wcześniej, ponieważ nie będzie pochodził ze strun głosowych. W przypadku mowy przełykowej i tchawiczo-przełykowej źródło Twojego głosu będzie znajdowało się w przełyku.

Terapeuci mowy pomogą Ci w pokonaniu tej trudności, koncentrując się na różnych metodach sprawienia, by Twój głos był możliwie jak najbardziej wyraźny i zrozumiały.