Mówienie z protezą głosową
Mówienie z protezą głosową, to obecnie najpopularniejsza na Świecie metoda przywrócenia głosu, po zabiegu całkowitej laryngektomii. Jest to również najbardziej skuteczna z trzech metod rehabilitacji głosu — zapewnia emisję najbardziej naturalnego i płynnego głosu.
Proteza głosowa jest umieszczana w niewielkim otworze między tchawicą a przełykiem. Ten otwór jest zwykle wykonywany w trakcie zabiegu chirurgicznego, aby jak najszybciej umożliwić pacjentowi mówienie własnym głosem.
Jak powstaje głos?
Po zabiegu chirurgicznym oddychanie odbywa się przez otwór w szyi (zwany również tracheostomą). Jeśli stoma zostanie zamknięta przed wydechem, całe powietrze z płuc zostanie skierowane z tchawicy przez protezę głosową do przełyku i na koniec dotrze do jamy ustnej. Gdy wydychane powietrze przechodzi przez górną część przełyku, otaczające tkanki zaczynają drgać. Te drgania powodują powstawanie dźwięków, które są przekształcane w wypowiadane słowa pod warunkiem, że zostaną odpowiednio ukształtowane przez język i wargi.
Mowa z użyciem protezy głosowej
Poniższy film przedstawia przybliżony dźwięk mowy z użyciem protezy głosowej. Sposób, w jaki Tore mówi, gdy używa „sztucznej krtani”, różni się wyraźnie od sposobu mówienia z użyciem mowy protezowej czy też przełykowej.
Zalety mówienia z protezą głosową:
- Łatwa nauka — możliwe jest szybkie nauczenie się funkcjonalnej mowy.
- Jakość głosu zbliżona do normalnego — płynna mowa z normalnym frazowaniem i dłuższy czas fonacji.
- Zwykle bardziej zrozumiała.