Szukaj
close

Witamy w firmie Atos Medical

Proszę wybrać swój kraj

Polska
Europe
Belgique (Français)
België (Nederlands)
Danmark
Deutschland
España
France
Italia
Nederland
Norge
Polska
Portugal
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Suomi
Sverige
UK (English)
Asia
中文(大中華)
日本語 (Japan)
Americas
Brazil
Canada (English)
Canada (French)
USA (English)
Oceania
Australia (English)
New Zealand (English)
Other
International
Potwierdź swój wybór
  • Twój kraj :Polska

Rehabilitacja oddechowa

Laryngektomia zmienia sposób pracy Twoich płuc. Na szczęście na przestrzeni lat opracowano wiele wyrobów i pomocy medycznych, które ograniczają jej negatywny wpływ i umożliwiają odpowiednią adaptację organizmu.

Funkcja płuc

Twoje płuca to bardzo ważny narząd. Gdy wdychasz powietrze, życiodajny tlen przedostaje się do płuc, skąd trafia do krwi. Gdy wykonujesz wydech, dwutlenek węgla z krwi przechodzi do płuc i jest wydalany z ciała.

Nasze płuca potrzebują ciepłego i wilgotnego powietrza

Przed laryngektomią oddychasz przez nos i (lub) usta oraz gardło, czyli przez górne drogi oddechowe. Górne drogi oddechowe — w szczególności nos — zapewniają odpowiednie właściwości wdychanego powietrza. Powietrze jest ogrzewane, nawilżane i filtrowane. Zanim powietrze dotrze do płuc, osiąga temperaturę 37 stopni i wilgotność 100% (jest to wilgotność wymagana do optymalnej pracy płuc).

Po zabiegu będziesz oddychać przez stomę w szyi, a nie przez nos. Zatem wdychane powietrze nie będzie optymalnie nawilżane i ogrzewane przed dotarciem do tchawicy i płuc.

W odpowiedzi na wdychanie powietrza o nieodpowiednich właściwościach (zbyt zimnego i suchego) tchawica i płuca zaczną produkować więcej śluzu. Oznacza to częstszy kaszel i większe ryzyko wystąpienia zakażenia dróg oddechowych.

Dlaczego noszenie wymiennika HME jest ważne

Używając wymiennika ciepła i wilgoci (ang. Heat and Moisture Exchanger, HME), kompensujesz utratę funkcji górnych dróg oddechowych, czyli nosa, jamy ustnej i gardła. Wymiennik HME ogrzewa, nawilża i filtruje wdychane powietrze, przyczyniając się do poprawy ogólnej kondycji płuc.

 

Nasze wymienniki HME zaprojektowaliśmy w taki sposób, aby działały w różnych sytuacjach, odpowiednio do pory dnia i w zależności od tego, co robisz. Zalecamy stosowanie:

 

 

  • Provox XtraFlow podczas wzmożonej aktywności (np. podczas spaceru lub zakupów).

 

  • Provox XtraMoist w okresach niższej aktywności (np. podczas odpoczynku w domu, gotowania lub oglądania telewizji).

 

  • Provox Micron w celu uzyskania zwiększonej ochrony przed bakteriami i wirusami.

 

  • Provox Luna jako nowego rozwiązania na noc, które zapewnia bardziej komfortowy sen.

 

 

 

Aby doświadczyć pełni korzyści płynących ze stosowania wymiennika HME, należy go nosić przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.