Szukaj
Rehabilitacja głosu

Musisz zrozumieć, że — podobnie jak w przypadku fizjoterapii po kontuzji sportowej — po laryngektomii Twoja zdolność mówienia uległa zmianie. Oznacza to, że potrzebny jest przejściowy okres powrotu do pełni zdrowia, a ćwiczenia emisji głosu ułatwią powrót do sprawności.

Jak powstaje „głos”

Przed laryngektomią głos jest produkowany przez struny głosowe znajdujące się w krtani. Te struny głosowe są źródłem naturalnego głosu. Podczas wydechu powietrze przepływa przez struny głosowe, które wytwarzają dźwięk na skutek rytmicznego otwierania się i zamykania.

 

Po zabiegu Twój głos jest inny

Laryngektomia oznacza usunięcie krtani razem ze strunami głosowymi. Istnieje jednak kilka sposobów na odzyskanie głosu z pomocą logopedy i specjalisty ds. mowy.

Trzy najczęstsze metody emisji głosu, których pacjenci uczą się po zabiegu chirurgicznym, to: mowa z użyciem protezy głosowej (mowa tchawiczo-przełykowa), mowa z wykorzystaniem „sztucznej krtani” (zewnętrznego generatora drgań akustycznych) oraz mowa przełykowa.

Twój głos będzie brzmiał inaczej niż wcześniej, ponieważ nie będzie pochodził ze strun głosowych. W przypadku mowy przełykowej i tchawiczo-przełykowej źródło Twojego głosu będzie znajdowało się w przełyku.

Terapeuci mowy pomogą Ci w pokonaniu tej trudności, koncentrując się na różnych metodach sprawienia, by Twój głos był możliwie jak najbardziej wyraźny i zrozumiały. Tutaj możesz zapoznać się z kilkoma ćwiczeniami, które możesz wykonywać, aby trenować swój głos.