Szukaj
Tympanostomia

Infekcje ucha są bardzo powszechnym zjawiskiem, szczególnie u dzieci. Większość infekcji ucha ustaje samoistnie lub jest skutecznie leczona antybiotykami. Czasami jednak infekcje ucha lub obecność płynu w uchu środkowym stają się przewlekłe.

Kiedy infekcje lub obecność płynu w uchu środkowym stają się chroniczne, może to prowadzić do uszkodzenia słuchu, zmiany w zachowaniu dziecka lub opóźnienia w rozwoju mowy i nauce języka. W takich przypadkach otolaryngolog może zalecić założenie drenika wentylacyjnego.

Dreniki wentylacyjne lub nazywane inaczej rurki tympanostomijne, to cieniutkie rurki, które umieszczane są w błonie bębenkowej w celu połączenia jamy ucha środkowego z zewnętrznym przewodem słuchowym. Umożliwiają one przedostawanie się powietrza do ucha środkowego w celu wentylacji i/lub ewakuowania płynów z ucha środkowego do zewnętrznego przewodu słuchowego.

 

Najczęstszymi wskazaniami do założenia dreniku wentylacyjnego są nawracające zapalenie ucha środkowego (ostre zapalenie ucha środkowego) lub obecność płynu w uchu środkowym (wysiękowe zapalenie ucha). Inne, mniej częste wskazania obejmują upośledzenie czynności funkcji trąbki słuchowej, deformację błony bębenkowej lub powikłania w przebiegu zapalenia ucha środkowego, takie jak zapalenie wyrostka sutkowatego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o drenikach TympoVent?