Szukaj
Tracheostomia

Zabieg tracheotomii polega na wykonaniu w przedniej ścianie tchawicy otworu, zwanego tracheostomą, i wprowadzenie do niego rurki tracheostomijnej. W wyniku tracheotomii następuje zmiana sposobu oddychania i mówienia.

Wdychanie przez tracheostomę oznacza oddychanie suchym, zimnym i nieprzefiltrowanym powietrzem. Powietrze takie podrażnia błonę śluzową płuc, w wyniku czego może wystąpić zwiększone wydzielanie śluzu oraz kaszel. Stosowanie wymiennika HME pozwala na przywrócenie utraconych funkcji nosa i jamy ustnej. Wymienniki Provox XtraFlow, Provox XtraMoist i TrachPhone zapewniają ogrzewanie, nawilżanie i filtrowanie wdychanego powietrza, zmniejszając wytwarzanie śluzu oraz kaszel.

Ponowne mówienie jest możliwe poprzez zamykanie rurki tracheostomijnej, pod warunkiem, że pomiędzy tchawicą a rurką jest odpowiednia ilość wolnej przestrzeni. Po zasłonięciu otworu rurki powietrze jest wydychane przez nos i usta. Powietrze z płuc przechodzi przez struny głosowe, powodując wytworzenie głosu. Otwór rurki można zamykać bezpośrednio palcem lub za pomocą wymiennika HME. TrachPhone jest wymiennikiem HME wyposażonym w wieczko ze sprężyną, które może być łatwo zamykane palcem.

Aby móc mówić bez użycia rąk, możliwe jest użycie zaworu foniatrycznego, który zamyka rurkę tracheostomijną podczas wydechu. ProTrach DualCare to połączenie zaworu foniatrycznego i wymiennika HME Poprzez obrót wieczka zaworu można przełączać się pomiędzy trybem mówienia i trybem wymiennika HME.

Głos Rinka

Rink mieszkający w Holandii przeszedł zabieg tracheotomii i używa teraz urządzenie rehabilitacyjne ProTrach DualCare, które jest połączeniem zaworu foniatrycznego i wymiennika HME. Rink opowiada o tym, jaką rolę urządzenie rehabilitacyjne ProTrach spełnia w jego codziennym życiu związanym z rodziną, pracą i uprawianiem sportu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zaworze foniatrycznym DualCare?
Głos Sylvii

Sylvia ma 45 lat i mieszka w Holandii. Sylvia czynnie uprawia sport i uwielbia jeździć na rowerze wyścigowym. W miesiącach zimowych często jeździ na łyżwach. Sylvia przeszła zabieg tracheotomii trzy lata temu. W akapicie poniżej Sylvia dzieli się swoimi doświadczeniami z użytkowania zaworu foniatrycznego ProTrach DualCare.

„Jakiś rok temu dowiedziałam się o urządzeniu ProTrach DualCare. Jeśli musiałabym opisać ProTrach DualCare jednym słowem, to byłoby to „wolność”. Bo właśnie wolność jest tym, co daje mi ten innowacyjny zawór foniatryczny. Z powodu operacji tracheotomii mówienie przestało być już czymś tak normalnym jak przedtem. Dzięki ProTrach DualCare to się w istotny sposób zmieniło.

Zaletą urządzenia DualCare jest to, że nie trzeba przykładać palca do kasety wymiennika HME. Nie absorbuje to tak uwagi i mówiąc dosłownie mam teraz wolne ręce do robienia innych rzeczy. Osoby z mojego otoczenia mówią, że dźwięk mojego głosu jest dużo lepszy, gdy korzystam z ProTrach DualCare niż gdy mam założony wymiennik HME Provox. ProTrach DualCare dobrze zamyka otwór stomii, gdy jest przełączony w tryb mówienia. Kiedy nie muszę mówić mogę przełączyć DualCare w tryb pracy jako wymiennik HME, co jest dużą zaletą, której nie miał mój poprzedni zawór foniatryczny powlekany srebrem. Tamten zawór powlekany srebrem wystawał za bardzo i można było słyszeć jak pracuje podczas mówienia. Mogę nosić zawór DualCare cały dzień bez zmęczenia i już nie muszę słuchać tego irytującego dźwięku. Używam od 1 do 2 kaset wymiennika HME dziennie i są one łatwe w wymianie. Podsumowując: z pewnością będę dalej używać DualCare.”

Czy możemy Ci w czymś pomóc?
Dowiedz się więcej o zaworze foniatrycznym ProTrach DualCare

Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się jak działa zawór ProTrach DualCare! W filmie objaśniono również w jaki sposób ogrzewanie i nawilżanie powietrza przez wymiennik HME wpływa korzystnie na poprawę stanu i pracy płuc.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach do tracheostomii?