Szukaj
Mówienie z protezą głosową

Mówienie z protezą głosową to obecnie najpopularniejsza metoda po zabiegu całkowitej laryngektomii. Jest to również najbardziej skuteczna z trzech metod rehabilitacji głosu — zapewnia emisję najbardziej naturalnego i płynnego głosu.

Proteza głosowa jest umieszczana w niewielkim otworze między tchawicą a przełykiem. Ten otwór jest zwykle wykonywany w trakcie zabiegu chirurgicznego, aby jak najszybciej umożliwić pacjentowi mówienie własnym głosem.

 

Jak powstaje głos?

Po zabiegu chirurgicznym oddychanie odbywa się przez otwór w szyi (zwany również tracheostomą). Jeśli stoma zostanie zamknięta przed wydechem, całe powietrze z płuc zostanie skierowane z tchawicy przez protezę głosową do przełyku i na koniec dotrze do jamy ustnej. Gdy wydychane powietrze przechodzi przez górną część przełyku, otaczające tkanki zaczynają drgać. Te drgania powodują powstawanie dźwięków, które są przekształcane w wypowiadane słowa pod warunkiem, że zostaną odpowiednio ukształtowane przez język i wargi.

Mowa z użyciem protezy głosowej
Poniższy film przedstawia przybliżony dźwięk mowy z użyciem protezy głosowej. Sposób, w jaki Tore mówi, gdy używa „sztucznej krtani”, różni się wyraźnie od sposobu mówienia z użyciem mowy przełykowej.

Zalety mówienia z protezą głosową:

  • Łatwa nauka — możliwe jest szybkie nauczenie się funkcjonalnej mowy.
  • Jakość głosu zbliżona do normalnego — płynna mowa z normalnym frazowaniem i dłuższy czas fonacji.
  • Zwykle bardziej zrozumiała.
Pozwól sobie pomóc — nasi przedstawiciele działu obsługi klienta zaprezentują Ci różne protezy głosowe, które mamy w ofercie
Zadzwoń do mnie