Szukaj
Mowa przełykowa

W tej technice jako nowe źródło dźwięków wykorzystywane są naturalne tkanki ciała. Wymagane jest połykanie niewielkich ilości powietrza do przełyku, które następnie wraca do góry w drodze „odbijania”. Słup połkniętego powietrza powoduje drgania przełyku i wygenerowanie dźwięku, który jest modyfikowany przez język i wargi w celu tworzenia słów.

Mowa przełykowa jest najstarszą i najtrudniejszą do opanowania metodą spośród trzech omówionych metod rehabilitacji głosu.

Zaletą mowy przełykowej jest fakt, że jest to metoda niechirurgiczna i dostępna bez użycia rąk. Jednak mniej niż 1 na 5 osób, które próbują nauczyć się tej techniki, będzie w stanie skutecznie się komunikować — użytkownicy mowy przełykowej zwykle posługują się krótkimi zdaniami, która trudno jest zrozumieć.

 

Zalety:

  • Metoda niechirurgiczna.
  • Mówienie bez użycia rąk.

 

Wady:

  • Nauka zajmuje dużo czasu i musi być intensywna.
  • Niewielki wskaźnik powodzenia — niewiele osób jest w stanie dobrze komunikować się przy użyciu tej metody.
  • Krótkie zdania — jakość głosu jest zmienna i mowa może być trudna do zrozumienia.

 

Metodą alternatywną dla mowy przełykowej jest mówienie z użyciem protezy głosowej. Jest to metoda łatwiejsza do nauczenia się i tworzy najbardziej naturalny, płynny i zrozumiały głos. (same here as for electrolarynx – write a short call to action text that will take users to speaking with a voice prosthesis)