Szukaj
close

Witamy w firmie Atos Medical

Proszę wybrać swój kraj

Polska
Europe
Belgique (Français)
België (Nederlands)
Danmark
Deutschland
España
France
Italia
Nederland
Norge
Polska
Portugal
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Suomi
Sverige
UK (English)
Asia
中文(大中華)
日本語 (Japan)
America
Brazil
Canada (English)
Canada (French)
USA (English)
Oceania
Australia (English)
New Zealand (English)
Other
International
Potwierdź swój wybór
  • Twój kraj :Polska

Powrót do domu

Po powrocie ze szpitala do domu kwestie związane z pielęgnacją stomii mogą wydawać się trudne. Ale tak naprawdę, z czasem stają się łatwiejsze. Wkrótce możesz przekonać się, że życie może znowu sprawiać wiele przyjemności.

Powrót do domu po całkowitej laryngektomii nie jest łatwy. W pełni to rozumiemy. Ale z upływem czasu przekonasz się, że życie może znowu sprawiać wiele przyjemności.

 

Czy wiesz o tym, że:

  • Możesz zmniejszyć objawy kaszlu
  • Możesz nauczyć się znowu używać swego głosu
  • Możesz nadal cieszyć się zapachami i smakiem
  • Możesz cieszyć się życiem po całkowitej laryngektomii

Głos Noëlle

Poznaj Noëlle i posłuchaj jej historii o tym, jak wróciła do satysfakcjonującego życia po przebytej operacji.

Pielęgnowanie stomii staje się łatwiejsze każdego dnia

Po powrocie ze szpitala do domu kwestie związane z pielęgnacją stomii mogą wydawać się trudne. Ale tak naprawdę, z czasem stają się łatwiejsze. Wkrótce możesz przekonać się, że życie może znowu sprawiać wiele przyjemności.

Stomia jest bezpośrednio połączona z płucami, dlatego ważne jest, aby była cały czas zasłonięta. Używaj do tego wymiennika ciepła i wilgoci (HME), który może być stosowany przez cały dzień i noc. Zapewnia on odpowiednie ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza. W ten sposób spełnia on funkcje, które wcześniej wykonywał twój nos.

Utrzymuj stomię w czystości i usuwaj wszelkie ślady śluzu. Zapytaj lekarza o odpowiednie instrukcje dotyczące sposobu pielęgnowania stomy. Nie czyść stomii przy użyciu na tyle małych przedmiotów, które mogłyby wpaść do środka. Do porównań możesz używać małego palca u ręki, który odpowiada mniej więcej wielkości otworu stomijnego. W miarę gojenia się pooperacyjnego może dochodzić do obkurczania się stomii. Jest to normalne zjawisko, lecz stoma nie powinna być zbyt mała, ponieważ mogłoby to powodować u Ciebie niepożądane zadyszki. Jeśli uważasz, że stomia staje się zbyt mała, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Może być konieczne używanie miękkiej, silikonowej rurki Provox LaryTube, aby utrzymać odpowiednie otwarcie stomy. Rurka umożliwia zamocowanie wymiennika HME Provox i używanie go przez całą dobę.

Zredukowany kaszel i wytwarzanie śluzu

Po laryngektomii podczas kaszlania śluz będzie wydostawać się nie z ust lecz ze stomii. Wiemy, że to frustrujące, ale z czasem przyzwyczaisz się do tego. Stosowanie przez cały czas wymiennika HME Provox pozwala zmniejszyć wydzielanie śluzu.

Wymiennik HME zatrzymuje ciepło i wilgoć z powietrza wydychanego i oddaje je z powrotem do powietrza wdychanego. Normalnie czynności te były samoczynnie wykonywane przez nos, ale wskutek zabiegu laryngektomii połączenie dróg oddechowych z nosem i ustami zostało zlikwidowane. Dlatego płuca będą wytwarzać więcej śluzu, jeśli nie zapewni się im odpowiedniej ochrony.

Jeśli czujesz zbliżający się odruch kaszlu, zdejmij wymiennik HME i zasłoń stomię chusteczką. Podobnie jak przy zasłanianiu ust podczas kaszlania, to zapewni ochronę zarówno ciebie jak i osób znajdujących się wokół. Czasami oczywiście możesz nie zdążyć z tym. W takim przypadku zdejmij wymiennik HME i wytrzyj go czystą chusteczką. Jeśli śluz dostanie się do wymiennika, możesz po prostu wymienić go na nowy. Nie myj wymiennika wodą, gdyż w przeciwnym wypadku przestanie działać. Po kaszlu musisz zawsze dokładnie wytrzeć ślady śluzu, aby uniknąć odklejenia się plastra mocującego i uniknąć podrażnienia skóry.

 

Nauka ponownego mówienia

Nasz głos czyni nas wyjątkowymi, ponieważ za pomocą niego wyrażamy nasze myśli i uczucia.

Najszybszym i najbardziej naturalnym sposobem odzyskania swego głosu jest mówienie za pomocą protezy głosowej. Proteza jest umieszczana w wytworzonym chirurgicznie otworze pomiędzy tchawicą a przełykiem. Chirurg może wykonać ten otwór podczas zabiegu laryngektomii lub później, po zakończeniu gojenia. Jak działa proteza? Po zatkaniu stomii powietrze przepływa z płuc przez protezę do gardła. Przechodząc przez gardło, powietrze powoduje wibrację znajdujących się w nim tkanek i wytworzenie dźwięku.

Dostępne są również inne metody ponownego nauczenia się mówić, takie jak mówienie z użyciem „sztucznej krtani” czy mówienie mową przełykową.

 

Uczenie się ponownego odczuwania zapachu i smaku

Odczuwanie smaku jest istotną częścią posiłku. Jedzenie smakuje inaczej bez wdychanego przez nos powietrza zawierającego zapachy. Odczuwanie smaku potraw oraz zapachów to coś, czego można się ponownie nauczyć, to tylko kwestia odpowiedniej techniki. Generalnie przypomina ona ziewanie z zamkniętymi ustami. Metoda ta nazywana jest „uprzejmym ziewaniem”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z nami.

 

Zwiększanie swoich umiejętności

Jeśli korzystasz już z protezy głosowej, prawdopodobnie szybko będziesz gotowy do nauki mówienia bez użycia rąk. Z przyjemnością pomożemy ci w opanowaniu tej kolejnej, fascynującej umiejętności. Jeśli jesteś już przyzwyczajony do oddychania przez wymiennik HME Provox, a skóra wokół stomy zagoiła się na tyle, aby można było umocować na niej mocny plaster oznacza to, że jesteś gotowy do mówienia tą metodą. Po konsultacji z lekarzem będziesz mógł sam zdecydować kiedy rozpocząć korzystanie z urządzenia rehabilitacyjnego Provox FreeHands FlexiVoice, które pozwoli ci mówić bez użycia rąk.

Czy możemy Ci w czymś pomóc?

Kontakt